Media Recognition Awards

ABAC recognizes exceptional members and agencies in the media, advertising, and broadcasting community throughout Atlanta. Each year, we try to shine a light on those we feel have gone above and beyond in their respective fields. Here are our past winners:

AGENCY

Agency of the Year

2008 PHD
2009 Initiative
2010 22squared
2011 GroupM
2012 22squared
2013 22squared
2016 22squared

Agency AE / Planner of the Year

2008 Patty Youngross
2009 Jeff Liipfert
2010 Susan Walters
2011 Matthew Edwards
2012 Jill Kosmal
2013 Kristen Liebmann – GroupM
2016 Ryan Friedman – US International

Broadcast Supervisor of the Year

2008 Manny Rodriguez
2009 Joe Cerone
2010 Ilene Matz
2011 Denise Roberts
2012 Marcia Owens-Reder
2013 Stephanie Jolly – Zenith
2016 Jill Kosmal – 22squared

Media Buyer of the Year

2008 Kristen Liebmann
2009 Sandi Spinks
2010 Krista Cooper
2011 Andrienna Coleman
2012 Stephanie Testa
2013 Jessica Flint – GroupM
2016 Kristen Jordet – Carat

Agency Assistant of the Year

2010 Whitney Ray
2011 Mary Beth Harden
2012 Asheton Atyeo
2013 Chelsea George – Carat
2016 Nia Skeete – 22squared

RADIO

Local Radio Station of the Year

2008 Q-100
2009 V-103
2010 Q-100
2011 WSB News Talk 750
2012 Star 94
2013 WSB FM – Cox
2016 99.7 Q100

National Radio Rep Firm of the Year

2008 CCRS
2009 CCRS
2010 Katz
2011 Katz
2012 Katz
2013 Katz Radio Group
2016 KATZ

Radio Manager of the Year

2008 Randy Gaeckler
2009 Mark Mayfield
2010 Lisa Padron
2011 Lisa Padron
2012 Joey Gangi
2013 Jennifer Mayfield (Clear Channel) and Lisa Padron (Katz Radio Group)
2016 Liza Padron – KATZ

Radio Salesperson of the Year

2008 Melissa Honig
2009 Yoel Leinwand
2010 Michael Goodman
2011 Josh Sermons
2012 Michael Schulte
2013 Deb Elko – Katz Radio Group
2016 Michael Schulte – iHeartMedia

Radio Assistant of the Year

2010 Chelsea George
2011 Jessica Bieber
2012 Amy Baker
2013 Jessica Bieber – Clear Channel
2016 Jessica Bieber – iHeartMedia

TELEVISION

Local TV Station of the Year

2008 WAGA-TV
2009 WSB-TV
2010 WSB-TV
2011 WSB-TV
2012 WSB-TV
2013 WSB-TV
2016 WSB-TV

National TV Rep Firm of the Year

2008 Millennium
2009 Telerep
2010 NCC
2011 NCC
2012 NCC
2013 NCC
2016 NCC

TV Rep Firm Manager of the Year

2008 Elaine Gaeckler
2009 Elaine Gaeckler
2010 Tim Bennett
2011 Tim Bennett
2012 Matt Doyle
2013 Chris Oberholtzer – Comcast Spotlight
2016 Rob Keith – NCC

TV Salesperson of the Year

2008 Katie Oblinger
2009 Tammi Blass
2010 Britt Jackson-Griffin
2011 Kathie Spell
2012 Amy Baldwin
2013 Kathie Spell – Katz Millennium
2016 Ken Brown – CBS

TV Assistant of the Year

2010 Ryan Holloway
2011 Rachelle Pascale
2012 Chelsey Thornton
2013 Ryan Seickel – WXIA
2016 Mallory Arnold – CoxReps

Rookie of the Year

2016 Ally Duncan – CoxReps




Our Partners
Board Member Login